JPK - Biuro Rachunkowe net profit Stalowa Wola

Przejdź do treści

Menu główne:

JPK


Od 1 stycznia 2018 mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które są zarejestrowane jako podatnik VAT będą miały obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Rejestr sprzedaży i zakupów za dany okres ma być przesyłany do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT).  Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej,  w określonym układzie i formacie (schemat xml), do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Nowy obowiązek dotyczy podatników VAT. Podatnicy rozliczający się do tej pory kwartalnie, mają obowiązek przesyłać JPK_VAT co miesiąc.
Jednolity plik kontrolny ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe, czyli na podatnika może zostać nałożona nawet bardzo wysoka grzywna.

Wszyscy Klienci naszego biura rachunkowego mają zapewnioną terminową wysyłkę JPK_VAT w ramach bieżącej obsługi, bez dodatkowych opłat. Warunkiem terminowej wysyłki jest terminowe dostarczenie dokumentów do naszego biura.

 
Jeśli nie jesteś naszym Klientem, samodzielnie prowadzisz księgowość i chciał byś samodzielnie wysyłać swój JPK_VAT to możesz skorzystać z aplikacji dostępnych na rynku zarówno płatnych jak i bezpłatnych udostępnionych np. przez Ministerstwo Finansów, które udostępniło aplikację Klient JPK 2.0.

Aby samodzielnie wysłać plik JPK_VAT wymagane jest:
  • Plik w odpowiedniej strukturze, zgodnej z wymaganiami Ministerstwa Finansów, zawierający dane z rejestrów VAT (struktura pliku na stronie Ministerstwa Finansów). Plik trzeba przygotować we własnym zakresie.
  • Aplikacja wysyłająca plik np. Klient JPK 2.0 (aplikacja dostępna na stronach Ministerstwa Finansów)
  • Podpis kwalifikowany lub profil zaufany

Dodatkowe struktury JPK
Od 1 lipca 2018 w trakcie kontroli podatkowej lub czynności sprawdzających organy podatkowe, mogą zażądać od przedsiębiorcy, który prowadzi księgowość w formie elektronicznej, dostarczenia innych struktur JPK z informacjami na temat:
  • księgi rachunkowe – JPK_KR
  • wyciąg bankowy – JPK_WB
  • magazyn – JPK_MAG
  • faktury VAT – JPK_FA
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP

Do przekazania tych danych zobligowany jest przedsiębiorca. Można je przekazać w formie elektronicznej np. na płycie CD czy na pendrivie.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług Biura Rachunkowego net profit.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego